Palaimintojo Mykolo Giedraičio gimimo 600 metų sukaktis – 2025 metais

Gegužės 4 d. Kaišiadorių vyskupijoje buvo švenčiamas Palaimintojo Mykolo Giedraičio liturginis minėjimas. 2018 metais Apaštalų Sostas paskelbė, kad pripažįstamos Dievo Tarno Mykolo Giedraičio herojiškos dorybės ir patvirtinamas jo kultas nuo neatmenamų laikų. Nuo šios datos Mykolas Giedraitis – Palaimintasis. Lietuvoje Palaimintojo Mykolo kasmetis minėjimas liturgijoje – gegužės 4-ąją, jo mirties dieną. Mykolas Giedraitis mirė 1485 m. gegužės 4 d. Krokuvoje (Lenkijoje), kur buvo palaidotas.

Šia proga, gegužės 4 dieną Videniškių parapijos bažnyčioje šv. Mišias celebravo ir homiliją sakė  Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas (žr.: https://kaisiadoriuvyskupija.lt/kaisiadoriu-vyskupo-jono-ivanausko-homilija-minint-pal-mykola-giedraiti-videniskiuose/). Liturgijos pradžioje Kaišiadorių vyskupas paskelbė, jog 2025 metais bus švenčiamas šio Lietuvai brangaus asmens – Palaimintojo Mykolo Giedraičio gimimo 600 metų Jubiliejus. Kaišiadorių vyskupas taip pat sakė, kad Lietuvos vyskupai yra nusprendę šio Jubiliejaus pagrindinę iškilmę švęsti ateinančių metų gegužės 4 dieną Videniškių parapijos bažnyčioje, kur įrengtas Palaimintojo Mykolo garbei altorius ir išstatyta pagerbimui relikvija.

Kiek yra pasiekę istoriniai šaltiniai, Palaimintasis gimė kaip tik Videniškiuose ar netoliese – Giedraičiuose, dabartinėje Kaišiadorių vyskupijoje, kunigaikščių Jurgio ir Marijonos Giedraičių šeimoje, kur praleido netrumpą gyvenimo laikotarpį. Tiksli gimimo data nėra žinoma, tačiau teigiama, kad Mykolas Giedraitis yra gimęs tarp 1420 -1425 metų.

Arėjant Palaimintojo Mykolo Giedraičio gimimo Jubiliejui, Kaišiadorių vyskupija parengė ir gegužės 4 dieną atvėrė naują internetinę svetainę, skirtą Palaimintajam – žr.: https://mykolasgiedraitis.lt (mykolasgiedraitis.lt). Svetainė palaipsniui bus pildoma nauja – aktualia informacija.

Nuotraukose – Palaimintojo Mykolo Giedraičio altorius Videniškių bažnyčioje, Videniškių Šv. Lauryno parapijos bažnyčia, funduota kunigaikščių Giedraičių šeimos, ir „Baltųjų Augustinų” vienuolijos, kuriai priklausė ir Mykolas Giedraitis, generalinių namų maketas. Vienuolyno pastate šiuo metu veikia muziejus.

Kurijos informacija (gt)