Senosios Varėnos bažnyčios šventoriuje atidengtas M.K. Čiurlionio gimimo vietą įamžinantis paminklas

Rugsėjo 19 d. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo parapijos bažnyčios šventoriuje buvo atidengtas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo vietą įamžinantis paminklas. Genealus muzikas ir tapytojas M.K. Čiurlionis gimė 1875 m. rugsėjo 22 d. Varėnos bažnyčios vargonininko šeimoje, parapijos namuose. Šia proga Senosios Varėnos bažnyčioje šv. Mišios celebravo Kaišiadorių vyskupas emeritas Juozas Matulaitis, paminklą atidengė Varėnos meras Algis Kašėta, autorius – skulptorius Gediminas Piekuras, architektas – prof. Gintaras Čaikauskas.

Varėnos krašte M.K. Čiurlionio atminimas puoselėjamas jau seniai. 1994 m. atstatytoje Senosios Varėnos bažnyčioje panaudotos formos ir ritmai, artimi Čiurlionio kūrybai. Šioje bei kitose Varėnos krašto bažnyčiose vyksta koncertai, kuriuose M. K. Čiurlionio kūrinius atlieka žymiausi Lietuvos muzikai. Senąją Varėną ir Druskininkus, kuriuose vėliau M. K. Čiurlionis gyveno, jungia simbolinis skulptūrų ansamblis „M. K. Čiurlionio kelias“. Tačiau daug metų trūko pagrindinio akcento – buvo nežinoma tiksli Čiurlionio gimimo vieta. Tik prieš trejetą metų ją pavyko nustatyti pagal iš Sankt Peterburgo parsivežtą devynioliktojo amžiaus antros pusės žemėlapį, kuriame aiškiai matomi tuometės Varėnos bažnyčios ir penkių šalia esančių pastatų kontūrai. Vadovaujantis istorikės Laimos Vileikienės, atlikusios M. K. Čiurlionio gyvenamosios vietos Senojoje Varėnoje istorinių – ikonografinių dokumentų analizę, teigimu, „kad bažnyčios tarnai gyveno prie bažnyčios stovėjusiame parapijos name“ – pavyko tiksliau nustatyti M. K. Čiurlionio gimimo vietą, ją lokalizuojant prie bažnyčios buvusiuose pastatuose. Toje vietoje ir buvo atidengtas paminklas.

Kurijos (gt) ir Varėnos rajono savivaldybės informacija

Foto – Gediminas Tamošiūnas